Ubezpieczenie sportowe dla dzieci – co musisz wiedzieć?

W poprzednim artykule o ubezpieczeniu szkolnym NNW dokładnie opisałem, z czego składa się zakres dobrego ubezpieczenia dla dziecka. Częstym pytaniem jest jednak, co w przypadku gdy nasze dziecko uprawia sport? Czy sporty wysokiego ryzyka są objęte w zakresie? A może wyłącznie sporty amatorskie?

W tym artykule postanowiłem odpowiedzieć na wszystkie pytania, tak żebyś TY (jako rodzic lub student do 26 roku życia) mógł wybrać świadomie ubezpieczenie sportowe dla dzieci lub siebie samego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz również wrócić do jednego z moich artykułów o ubezpieczeniu młodego piłkarza. Natomiast ten artykuł zawiera bardziej kompleksowe i szersze wyjaśnienie, dotyczące wszelkich możliwych sportów – nawet sportów wysokiego ryzyka.

Uprawianie sportu – czyli co?

Zanim przejdziemy do samego ubezpieczenia, należy sprawdzić, czym dokładnie jest uprawianie sportu według towarzystwa ubezpieczeniowego. O ile same definicje mogą nieznacznie różnić się między towarzystwami ubezpieczeniowymi, tak u wszystkich są dość podobne. Idąc za ogólnymi warunkami ubezpieczenia Wiener Oświata:

sporty wysokiego ryzyka – abseiling, alpinizm, alpinizm podziemny, baloniarstwo, B.A.S.E. jumping, bobsleje, bojery, bouldering, bungee jumping, canoeing, downhill MTB, freediving, heli-skiing, heli-snowboarding, himalaizm, hydrospeed, jazda na nartach lub snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, kiteboarding, kite-skiing, kite-snowboarding, kitesurfing, lotniarstwo, mountainboarding, myślistwo, narciarstwo wodne, nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych i płetwonurkowanie sportowe, paralotniarstwo, parkour, rafting, spadochroniarstwo, speleologia, sporty lotnicze, sporty motorowe i motorowodne w ramach sekcji sportowych, sporty obronne, sporty i sztuki walki (nie są sportami wysokiego ryzyka: judo, jujitsu, karate, taekwondo, zapasy, aikido, tai chi, kung fu, capoeira, kendo, iaido, kyudo, signum polonicum ani rekonstrukcje walk i bitew historycznych), sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, strzelectwo, szybownictwo, trekking na wysokości powyżej 2 500 m n.p.m., wakeboarding, wspinaczka skalna lub lodowa, wspinaczka wysokogórska, wyprawy w obszary górskie i wyżynne na wysokości powyżej 5 500 m n.p.m., wyczynowa jazda na hulajnodze, zorbing, jazda na rowerze lub motocyklach lub quadach po terenie obfitującym w przeszkody (muldy, koleiny skoczne) lub po trasach ze specjalnie przygotowanymi przeszkodami, w tym naturalnymi.

zawodowe uprawianie sportu – uprawianie sportu w celach zarobkowych, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, w tym uczestnictwo w zawodach i treningach, uprawniające do otrzymywania regularnego wynagrodzenia, diet, zasiłków, stypendium i pensji;

Co to oznacza dla nas?

Wszelkie inne sporty, poza tymi wyłączonymi w ramach sportów wysokiego ryzyka oraz zawodowego uprawiania sportu będą objęte ochroną ubezpieczeniową.

Warto wiedzieć, że za sporty wysokiego ryzyka nie uznaje się: judo, jujitsu, karate, taekwondo, zapasy, aikido, tai chi, kung fu, capoeira, kendo, iaido, kyudo, signum polonicum oraz rekonstrukcji walk i bitew historycznych.

Ubezpieczenie NNW sport – jak patrzy na to towarzystwo ubezpieczeniowe?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w większości przypadków praktycznie zawsze wyłączają zawodowe uprawianie sportu oraz sporty wysokiego ryzyka. Takie sporty można spróbować ubezpieczać na osobnych polisach. Podsumowując najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia szkolnego dla dziecka:

 • ubezpieczenie obejmuje zdarzenia powstałe w ramach SKS i UKS oraz WFów i zajęć prowadzonych w ramach lekcji.
 • ubezpieczenie obejmuje np. jazdę konną, o ile nie jest uprawiana zawodowo,
 • ubezpieczenie obejmuje ochroną dziecko w trakcie treningów, zawodów, ubezpieczenie dzieci na obozy sportowe i szkoleniowych, z wyjątkiem zawodowego uprawiania sportu,
 • ubezpieczenie nie obejmuje ochroną w trakcie wykonywania sportów wysokiego ryzyka (zgodnie z akapitem wcześniej).

Pamiętaj, że w zależności od oferty danego towarzystwa, te warunki mogą nieco się różnić. Z mojej analizy mogę stwierdzić, że w Wiener ubezpieczenie dziecka obejmuje naprawdę szeroki zakres. Jeśli Twoje dziecko uprawia sport wysokiego ryzyka lub zawodowy – również znajdziemy rozwiązanie dla niego.

Ubezpieczenie sportowe dla dziecka

Czy NNW szkolne dla dziecka to to samo, co ubezpieczenie sportowe?

W przypadku Wiener odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Oznacza to ni mniej ni więcej, że wystarczy jedno ubezpieczenie szkolne, które będzie obejmowało wypadki zarówno podczas np. obozu sportowego, jak i nawet na wakacjach z rodzicami.

Konstrukcja produktu jest specjalnie przemyślana i różni się od ubezpieczeń np. dla dorosłych, ponieważ dzieci mogą mieć inne ryzyka w trakcie roku. Zajęcia szkolne, wycieczki, wyjazdy, czy nawet epicka walka z pokrzywami wraz ze znajomymi – wszystko to objęte jest ochroną.

Ubezpieczenie sportowe dla zawodowców czy amatorów?

Tak jak wspomniałem, jeśli Twoje dziecko (lub w przypadku studentów – Ty sam) uprawia sport zawodowo, to ubezpieczenie szkolne nie gwarantuje ochrony. Co zrobić w takim przypadku?

Można wykupić osobne, specjalne ubezpieczenie dla sportowców, które chroni albo przez cały rok, albo tylko na czas zawodów. Zakres oraz sumy ubezpieczenia są ustalane indywidualnie.

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole wystarczy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Jak dokładnie opisałem w przypadku ubezpieczenia szkolnego, należy pamiętać, że szkoła nie ma prawa wymusić wykupu ubezpieczenia oferowanego przez nich. Dlaczego to podkreślam? Ponieważ warunki mogą (ale oczywiście nie muszą) być dość kiepskie w zamian za atrakcyjną składkę. Często niestety spotykam się z podejściem ,,byleby było”. Tymczasem chodzi o życie i zdrowie twojego dziecka – jest to zdecydowanie temat na większe przemyślenia.

Pamiętaj również, że ubezpieczeń na życie możesz mieć tyle, ile chcesz i na tyle ile pozwalają składki + limity w danym TU. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić np. dwa ubezpieczenia szkolne. O ile same ryzyka zwrotu kosztów leczenia są wypłacane jednorazowo, tak uszczerbki, pobyty w szpitalu czy inne ryzyka nie mają limitów wypłat.

Ubezpieczenie NNW dla dziecka – Wiener, zakres ubezpieczenia

W ramach ubezpieczenia Wiener masz do wyboru trzy pakiety, chociaż w mojej ocenie, jedyną odpowiedzialną decyzją, która zapewnia MAKSYMALNĄ ochronę dziecka, jest wariant PEŁNY. Co obejmuje?

 • NNW od 10 000 zł do 100 000 zł,
 • pobyt w szpitalu w razie wypadku (maksymalnie 100 zł dziennie) i choroby (maksymalnie 50 zł dziennie)
 • koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków do 30 000 zł.
 • świadczenie z tytułu śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego do 100 000 zł
 • interwencję lekarską,
 • świadczenie z tytułu śmierci rodziców lub opiekunów w wyniku wypadku w kwocie 5000 zł,
 • świadczenie z tytułu poważnego zachorowania lub operacji chirurgicznej w wysokości 5000 zł,
 • assistance szkolny

Ubezpieczenie możesz również rozszerzyć o OC w życiu prywatnym (dla dzieci powyżej 13 roku życia). Może być bardzo przydatne w razie np. wyrządzenia komuś szkody na WFie czy innych zajęciach sportowych. Wtedy wszelkie roszczenia i koszty pokrywa polisa, a nie z kieszeni rodziców.

Wypadek wypadkiem ale… co z chorobami?

Wspomniałem wcześniej o podejściu ,,byleby było”. Niestety, muszę napisać, że spotykałem się z takim podejściem również u samych… rodziców. Wiadomo – nikt nie chce myśleć o wypadkach, czy też chorobach, ale to nie sprawi, że temat magicznie zniknie.

Jeśli ubezpieczysz swoje dziecko na 20 000 zł NNW i myślisz, że możesz spać spokojnie – okej, gratuluję optymizmu. Patrząc jednak na postępujące (i nowe) choroby cywilizacyjne i nie tylko, warto skorzystać z możliwości, jakie dają ubezpieczenia. Jak na przykład:

 • organizacji leczenia za granicą w razie poważnej choroby,
 • drugiej opinii medycznej w razie choroby, która pozwoli na dokładną diagnozę choroby i znalezienie najlepszej terapii,’
 • wyższych sum ubezpieczenia na poważne zachorowania czy operacje.

Kompleksowe ubezpieczenie praktycznie w każdym przypadku pozwala na spokojny sen, bez zmartwień o ,,co by było gdyby”.

Jak kupić ubezpieczenie dla dziecka?

Zakup ubezpieczenia dla dziecka lub siebie samego jest bardzo prosty.

 1. Wchodzisz na specjalnie przygotowany przez Wiener kalkulator online.
 2. Wybierasz sumy ubezpieczenia i wariant.
 3. Wpisujesz dane dziecka, lub swoje, gdy ubezpieczasz siebie. W pierwszym przypadku rodzic jest ubezpieczającym, a dziecko osobą ubezpieczoną.
 4. Akceptujesz niezbędne zgody i… gotowe!

Jeśli potrzebujesz wsparcia w dobraniu polisy lub chcesz porozmawiać o większych możliwościach, skorzystaj z mojej pomocy i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top