Ubezpieczenie NNW/OC dla studenta – jak wybrać?

W czasach gdy chodziłeś do szkoły podstawowej, gimnazjum czy liceum, zapewne niewiele obchodził Cię zakres ubezpieczenia szkolnego NNW. Jedyną rzeczą, która do Ciebie należała to przekazać rodzicom, że trzeba zapłacić składkę X za ubezpieczenie. Studia to już czas wchodzenia w dorosłość i stawiania pierwszych kroków w życiu zawodowym, więc czas przejąć inicjatywę i wybrać świadomie! Tym bardziej, że może już nie Twoi rodzice, ale Ty sam będziesz musiał opłacić polisę. Mam nadzieję, że
po przeczytaniu tego artykułu potraktujesz zupełnie inaczej wybór ubezpieczenia, w końcu to teraz Ty musisz zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas odbywania praktyk.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie NNW dla studenta?

Mimo, że posiadanie polisy NNW nie jest obowiązkowe, to warto ją mieć. Nieszczęśliwy wypadek zawsze zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie, a odpowiednia polisa może dać wsparcie finansowe w trudnych chwilach, o których nawet nie chcesz myśleć.

Należy też mieć na uwadze, że znaczna część pracodawców od swoich praktykantów wymaga posiadania na czas praktyk ubezpieczenia NNW i OC.

NNW i OC studenta – dla kogo i po co?

Ubezpieczeniem objęta może zostać osoba fizyczna, która nie ukończyła 67 roku życia będąca: wychowankiem, uczniem, studentem, doktorantem lub słuchaczem placówki oświatowo-wychowawczej. Jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, w którym ochrona ubezpieczeniowa działa przez całą dobę i na całym świecie. Obejmuje swoim zakresem odpowiedzialność za zdarzenia nagłe, gwałtowne i nieprzewidziane, tj. złamania, skręcenia, rany, oparzenia itd. Jeżeli więc student w trakcie praktyk np. poparzy się lub poślizgnie na schodach i skręci nogę w kostce, ubezpieczenie NNW Studenta zagwarantuje mu zadośćuczynienie za doznany uraz, zwrot kosztów ewentualnej rehabilitacji czy zwrot kosztów zakupu stabilizatora, kul czy ortezy.

Odpowiedzialność cywilna studenta w czasie praktyk

Praktyki zawodowe, jeden z bardziej istotnych elementów studiów. To moment, kiedy wielu studentów po raz pierwszy z bliska styka się z przedmiotem swojej edukacji. Istotne jest więc, by niedoświadczony student trafił w dobre ręce i z okresu praktyk wyniósł bogate doświadczenia, jakie przydadzą mu się w przyszłości.
Po raz drugi zaznaczam, że świadomość ubezpieczeniowa pracodawców w ostatnich latach jest zdecydowanie większa. Wymagają oni od swoich praktykantów posiadania na czas praktyk ubezpieczenia NNW i OC. A więc co to jest to ubezpieczenie OC studenta?

Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w którym ochroną ubezpieczeniową objęte są szkody nieumyślnie wyrządzone przez studenta w związku z wykonywaniem przez niego praktyk, jego nauką na uczelni i czynnościami życia prywatnego. Ubezpieczenie OC Studenta zadziała więc na przykład w następujących sytuacjach:

  • w trakcie praktyk student przypadkowo potłukł sprzęt należący do pracodawcy,
  • na uczelni w trakcie zajęć student niechcący zrzucił ze stolika probówki lub inne przyrządy używane w trakcie zajęć, a przyrządy te uległy zniszczeniu,
  • w trakcie towarzyskiego spotkania student wytrącił telefon z ręki swojego kolegi, wskutek czego w telefonie popękał ekran.

Ubezpieczenie OC gwarantuje wówczas pokrycie kosztów wyrządzonej szkody do wysokości wskazanej w wybranym wariancie ochrony (suma ubezpieczenia wynosi od 5 000 zł do 25 000 zł).

Wypłata odszkodowania oraz koszty procesu leczenia. Dwa przykłady.

Pierwszy scenariusz – skręcenie stawu skokowego.

Podczas zajęć w ramach studiów z piłki nożnej zderzyłeś się z przeciwnikiem. Podczas upadku źle nastąpiłeś na prawy staw skokowy i doznałeś skręcenia. W takiej sytuacji standardowo udajesz się na pogotowie, gdzie masz tzw. pierwsze rozpoznanie oraz najczęściej badanie RTG. Po takiej wizycie dostajesz skierowanie do poradni ortopedycznej. Dostać się do ortopedy przez NFZ? Pewnie każdy z Was miał okazję czekać na wizytę miesiąc, dwa i więcej. Przyjmijmy, że idziemy prywatnie do dobrego ortopedy.

Koszt pierwszej wizyty – 150 zł. Lekarz wystawił skierowanie i zalecił 10 zabiegów rehabilitacyjnych w celu przywrócenia do pełnej sprawności stawu skokowego sprzed urazu. Rehabilitacja przez NFZ? Graniczy z cudem. Prywatnie 10 wizyt u dobrego rehabilitanta bądź placówce rehabilitacyjnej? Koszt jednego zabiegu 100 zł, 10 zabiegów = 1 000 zł. Druga wizyta u ortopedy – 150 zł, zakończenie leczenia.

Podsumujmy:

Dwie wizyty u ortopedy 150 x 2 = 300 zł,
Rehabilitacja, 10 zabiegów x 100 zł = 1 000 zł,
Łączny koszt procesu leczenia = 1 300 zł
Zwichnięcie stawu skokowego to wg tabeli trwałego uszczerbku 1% sumy ubezpieczenia. Teraz rozbija się o to na jaką sumę jesteś ubezpieczony ale przyjmijmy, że 1% trwałego uszczerbku wynosi500 zł, więc na odszkodowanie składa się wypłata z tytułu trwałego uszczerbku oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Odszkodowanie wynosi 500 zł (1% trwałego uszczerbku) + 1 300 zł (wizyty u ortopedy oraz rehabilitacja) = 1 800 zł.

Drugi scenariusz – złamanie kości przedramienia z przemieszczeniem.

Zajęcia z gimnastyki zakończyły się niefortunnym upadkiem i złamałeś rękę. W tej sytuacji czeka Cię znów wizyta na pogotowiu, gips, skierowanie do chirurga. Cały proces leczenia wygląda podobnie do wyżej opisanej historii ze skręconym stawem skokowym. Przyjmijmy następujące koszty:

Dwie wizyty u chirurga 150 zł x 2 = 300 zł,
Rehabilitacja, 15 zabiegów x 100 zł = 1 500 zł,
Zakup ortezy na odciążenie złamanej ręki – 300 zł,
Złamanie kości przedramienia z przemieszczeniem to wg. tabeli uszczerbku 4%. Przyjmijmy ponownie, że za 1% uszczerbku otrzymasz 500 zł, więc odszkodowanie wynosi: 4% x 500 zł = 2 000zł + 300 zł (zakup ortezy) + 1 800 (wizyty u chirurga oraz rehabilitacja) = 4 100 zł.

Powyższe sytuacje opisują cały proces leczenia, to dopiero połowa drogi. Najistotniejszą rzeczą, która ma wpływ na wypłatę odszkodowania jest
DOKUMENTACJA . Wiele osób popełnia bardzo poważny błąd przy wypadku. Zgłaszają zdarzenie zaraz po… W tej sytuacji idealnie sprawdza się powiedzenie “co nagle, to po diable…”. Z doświadczenia mogę śmiało stwierdzić, że klienci, którzy po wypadku dzwonią do mnie i pytają gdzie się mają udać, jakie potrzebują dokumenty nigdy nie mają problemów z otrzymaniem odszkodowania!

Poprawna dokumentacja to podstawa przy zgłaszaniu wniosku o wypłatę odszkodowania. Jakie dokumenty mam na myśli?

Dokumentacja

  • Karta informacyjna z pogotowia, wyniki badań, skierowanie do ortopedy/chirurga,
  • Historia choroby od ortopedy/chirurga, skierowanie na badanie, skierowanie na rehabilitację,
  • Faktury imienne z wizyt u ortopedy/chirurga,
  • Faktury imienne z badań diagnostycznych,
  • Faktury imienne z przeprowadzonej rehabilitacji wraz z tzw. specyfi kacją (daty, opis i cenawykonanych zabiegów)
  • Zaświadczenie o zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Trzeba zapamiętać jedno: im bogatsza historia choroby tym lepiej dla Klienta. Agent podpowie, że czasami lepiej złożyć papiery po zakończeniu rehabilitacji, nawet jeśli minęło już 2 miesiące od wypadku. Jestem od tego aby poprowadzić Cię przez cały okres trwania leczenia. W końcu płacisz składkę za ubezpieczenie, aby w takich sytuacjach właśnie otrzymać wsparcie finansowe!

Ile kosztuje polisa OC dla studenta?

Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują studentów ulgowo, podobnie jak uczniów szkół podstawowych czy średnich. Ubezpieczenia NNW dla studentów kosztują stosunkowo niewiele. Składka za podstawowy wariant zaczyna się od 47 zł przy sumie ubezpieczenia o wysokości 24 000 zł, czyli 240 za 1% uszczerbku. Wysokość składki w przeliczeniu na cały rok jest naprawdę niewielka. Pomoc w pokryciu kosztów leczenia czy rehabilitacji (SU 2 500 zł przy ww. wariancie) jest w wielu sytuacjach bezcenna.

Czego nie obejmuje podstawowa ochrona?

Z najważniejszych wyłączeń Generali nie obejmuje ochroną ubezpieczeniową zdarzeń zaistniałych podczas lub wskutek wyczynowego uprawiania sportu (
dotyczy ubezpieczenia oferowanego studentom, pracownikom placówek oświatowo-wychowawczych oraz pozostałym osobom, które w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia ukończyły 20. rok życia ) oraz podczas lub wskutek uprawiania sportów ekstremalnych (np. sporty powietrzne, wspinaczkę wysokogórską, skalną, skałkową (nie dotyczy wspinaczki na sztucznej ścianie), lodową, skoki narciarskie, skoki akrobatyczne na nartach, skoki z wysokich budynków lub skał, skoki bungee, a także wyprawy do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi: pustynia, wysokie góry (pow. 4000m.n.p.m.), busz, bieguny, dżungla, tereny lodowcowe).

Kup polisę dla studenta już dziś!

Oferta ubezpieczenia NNW/OC dla studentów przygotowana przez Bezpieczny.pl to szeroki zakres i transparentne warunki ubezpieczenia. Masz możliwość wyboru optymalnego wariantu z kilku dostępnych. Co ważne, ubezpieczenie działa zawsze i wszędzie tam, gdzie jest student. W trakcie zajęć na uczelni, poza, podczas praktyk i… w trakcie pandemii.

Zakup ubezpieczenia NNW dla studenta nigdy nie był prostszy.

Dzięki intuicyjnemu formularzowi w kilku prostych krokach wybierzesz wariant, dokonasz płatności i otrzymasz polisę na swojego maila.

W przypadku szczegółowych pytań co do zakresu zapraszam do kontaktu. Pomogę Ci zadbać o bezpieczeństwo poprzez prezentację oferty dopasowanej do potrzeb i oczekiwań. W momencie wystąpienia szkody otrzymasz moją pomoc w zgłaszaniu zdarzenia, która jest niezbędna do otrzymania odszkodowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top